6 רגעים בפרויקט תמ”א 38/2

שיחה עם יושפה

מאת: קורן דור

פרויקט תמ”א 38/2, בו למעשה הורסים בנין ומקימים חדש, הוא אולי חד פעמי בחייהם של דיירים – אבל מציאות יומיומית עבור יזמים בתחום. ישבתי עם אורן ושרון בשביל לשמוע על רגעי השיא בפרויקט

1. כשלוחצים ידיים עם הדיירים

“ההחלטה לרכוש דירה או לעשות עסקת תמ”א 38 היא משמעותית ומרכזית בחיים של האנשים שאנחנו פוגשים. בפרויקטים שלנו יש בדרך קבוצה של כ 10-15  דיירים ולכן ההיכרות שלנו עם כל דייר היא מאוד אישית. אחרי ההיכרות, ההידברות והבדיקות של כניסה לפרויקט,  יש את הרגע הזה שבו שני הצדדים מבינים ומחליטים שמתקדמים ביחד בשיתוף פעולה ו”בוחרים” אחד בשני. זה ממש רגע של ניצוץ בעיניים. ומכאן יוצאים לדרך. “. מכאן ממשיכים  להצגת התכנון הראשוני, גיבוש טיוטת ההסכם הסופית וחתימה.

2. הצגת התכנון

לאחר שאנחנו יושבים עם הדיירים, בוחנים את האפשרויות שהשטח מאפשר והולכים לשולחן השרטוטים – אנחנו מגיעים לפגישה עם כל דיירי הבניין בה אנחנו מציגים את הפרויקט מבחוץ ומבפנים, זאת הפעם הראשונה שהדיירים רואים את הבית החדש ויש התרגשות.  באופן טבעי עולות הרבה שאלות בפגישה ואנחנו משתפים את הדיירים בשיקולים ובהמלצות תוך השארת אפשרויות פתוחות להחלטת כל דייר על דירתו. אומנם אלו פרויקטים מורכבים, אך בסיום הפגישה  לכולם יש כבר הבנה טובה של איך הבית שלהם יראה. יש עוד הרבה עבודה להמשך – אבל כבר מתחילים להרגיש איך זה הופך למציאות.

3. כשמקבלים היתר בנייה

לאחר כל עבודת התכנון, מגישים לעירייה את התוכנית ועובדים על קבלת היתר בנייה. זהו שלב שכולל הרבה בירוקרטיה וקשיים ודורש הרבה אורך רוח ואמביציה לקידום התוכנית. זהו שלב שנמשך פחות או יותר בין 12 ל-18 חודשים ומתבצעת בו עבודה רבה של לדחוף ולקדם בעירייה וברשויות ולצד זאת לעבוד מול כל עשרות היועצים שמקיפים את הפרויקט בכדי להגיע לתכנון אופטימלי.כשמקבלים טלפון מהעיירה שההיתר חתום ומוכן, ואפשר לבוא לקחת אותו – זאת למעשה הכרזה כי ניתן להתחיל לבנות. מכאן תוך  כ-24 חודשים בניין חדש!

4.כשמתחילים…עם הריסת הבניין הקיים

מגיעים לשטח עם הכלים הכבדים ואפשר כבר לשים שלט “כאן בונים”.. בשלב זה כולם כבר יודעים איך הבניין והדירה שלהם תיראה, ועדיין – הרגע הזה שדיירים רואים איך הבית בו גרו  מפורק לרסיסים הוא מחזה לא שגרתי.  בכל הפרויקטים שלנו, תמיד ראיתי איך הם מתרגשים ואנחנו יחד איתם.. זהו,  הטרקטור הורס את הבניין הישן שהיה קיים בשטח ומכאן כבר אין דרך חזרה. זו דרכה של התחדשות..

תמ"א 38 קבוצת יושפה

תמונה מיום ההריסה של הבניין הישן- האשל 23 רמת גן.

 

5. הפעם הראשונה שעומדים על הגג

השלד עומד ורואים את קווי המתאר של הבניין שתכננו. איך הוא משתלב ברחוב ובסביבה. אפשר לעלות על הגג ולראות את הנוף , לנשום אוויר.

תמ"א 38/2 פרויקט סעדיה גאון
תמונה מהגג של קומה רביעית בפרויקט סעדיה גאון 9-11 חולון

 

6. כשמוסרים את המפתחות

“הרגע הכי מרגש  הוא בסיום בנייה וקבלת האישורים, כשמוסרים את הדירות החדשות לדיירים. אלו אנשים ומשפחות שאנחנו מלווים בדר”כ 2-4 שנים ונוצרו קשרים.  הם עזבו דירה ישנה והנה הם אחרי שנתיים של בנייה חוזרים לדירה חלומית. זה לא שהם רואים את הדירה בפעם הראשונה… הם היו שם בשביל לקבל החלטות לאורך כל הדרך. ועדיין, ברגע שנמסרים המפתחות ושנכנסים לגור זהו רגע מרגש ושינוי משמעותי לחיים.