כתבה על קבוצת יושפה יקר במדד להתחדשות עירונית של מדלן וגלובס

 

2017-01-22_14-12-26

“כאשר סל הזכויות יהיה ברור לכל וודאי, התחרות בין היזמים תתמקד בפן האיכותי ולא הכמותי”

בניגוד לעסקאות נדל”ן קונסרבטיביות, בתחום ההתחדשות העירונית הדייר הוא שותף לפרויקט במלוא מובן המילה. “לחברה שלנו יש אופי משפחתי, הן בהיבט הפעילות הפנימית שלנו והן כלפי חוץ, מול הדיירים, הספקים שלנו וכל הגורמים שמלווים את הפרויקט, אותם אנו מחשיבים כשותפים מלאים לדרך”, מספר אורן יושפה, שותף ומנהל הייזום והפיתוח של יושפה יקר, על הדי.אן.איי של החברה.

החברה מתנהלת במתכונת של חברת בוטיק, ולדברי יושפה, כיום באמתחתה פרויקט תמ”א 38 הריסה ובנייה שמתאכלס בימים אלה, חמישה פרויקטים נוספים בביצוע ופרויקטים נוספים בהליכי רישוי בעיריות, ובסך הכול בימים אלה לחברה כ-200 יחידות דיור ברמת התהוות שונה. זאת, בנוסף למספר פרויקטים שנמצאים לקראת חתימה מול הדיירים וייצאו לדרך בשבועות הקרובים. “הקשר עם השטח חשוב לנו ביותר”, מספר יושפה, “אנו שמים דגש גדול על החוויה של הדייר בתהליך. אם זה דייר שנכנס לפרויקט תמ”א, או דייר שרכש דירה באחד הפרויקטים. חשוב לנו מאוד שהוא יהיה רגוע ויידע שיש לו כתובת ומענה בכל עניין בדרך. “אחד הפרמטרים המרכזיים לבחירת פרויקטים אצלנו הוא המיקום. אנו נעדיף להקים פרויקט בבניין במיקום שמבחינתנו הוא הנכון, בדרך כלל בשכונות ותיקות בערים, היכן שרוכשי הדירות יכולים כבר בעת קניית הדירה ‘על הנייר’ לראות איך ייראו חיי השכונה מבחינת תשתיות, מוסדות, בתי ספר, תחבורה וכדומה”, מציין יושפה. למשל לחולון, “שהיא מרכז פעילות משמעותי של החברה”, סממנים משפחתיים ייחודיים, כך שאין זו הפתעה שהחברה בחרה בה ככר פעילות מרכזי שלה, ונכון להיום ישנם בעיר חמישה פרויקטים בשלבי ביצוע מתקדמים ומספר פרויקטים נוספים בהליכי רישוי או חתימה. “התושבים של חולון מאוד אוהבים את העיר שלהם ומחפשים חלופות דיור ליד המשפחה, בעיקר במרכז העיר. הילדים רוצים להישאר ליד ההורים, ולכן הביקוש באזור זה ער מאוד”.

“הקושי הבירוקרטי הוא הסבוך ביותר בכל התהליך”
רשות מקומית נוספת אשר לדברי יושפה עושה מאמצים רבים לקדם את נושא התמ”א 38 בתחומה, היא עיריית הרצליה. נכונותה להגדיל את זכויות הבנייה, כאשר קידמה תב”ע שהעניקה קומה נוספת בפרויקטים של תמ”א הריסה ובנייה, אפשרה לחברה להוציא לפועל פרויקט תמ”א 38 הריסה ובנייה ברחוב יגאל אלון 35 בעיר, שבו זכו הדיירים לתמורות שכמעט הכפילו את שטח הדירות הקיים שלהם. בפרויקט, הדיירים ורוכשי הדירות ייהנו מבניין בוטיק אינטימי, מספר יושפה, בשכונה ירוקה ושלווה הקרוב המרחק הליכה למרכז העיר הרצליה. היתר הבנייה לפרויקט התקבל ממש לפני שבועות אחדים, ובתוך כחודשיים ייהרס הבניין הישן ויחלו עבודות הבנייה.
“על אף שהעירייה בהחלט רוצה לקדם את תמ”א 38 במחוזותיה, ניתן לראות כי הרוב הגדול של הפרויקטים ברחבי הפרויקט שלנו הרצליה הוא עדיין מסוג תמ”א 38 עיבוי ובינוי. הוא אחד הבודדים שכבר קיבל היתר במתכונת של תמ”א 38 הריסה ובנייה, וזאת מאחר שעל אף הרחבת הזכויות, עדיין עבור רוב הפרויקטים בעיר אין מספיק זכויות כדי לאפשר הריסה ובנייה”, מספר יושפה. “זה חבל, כי הרי ברור שפרויקטים מהסוג הזה הם הנכונים יותר והעדיפים יותר לכולם – אם הם מתאפשרים”.
ועדיין, יושפה טוען כי “הקושי הבירוקרטי הינו הסבוך ביותר בכל התהליך, קשה אף יותר מאתגרי הביצוע ומההתנהלות אל מול הדיירים”. לדבריו, “הוודאות התכנונית עדיין איננה קיימת, ובשל כך יש גם קושי התנהלות מול הדיירים, שכל יזם מציע להם הצעה שונה שמתבססת על פרשנותו וציפיותיו בעניין הזכויות שיינתנו או שצפויות להינתן”.

“ירידה ברמת הסקפטיות של התושבים”
כיצד ישתנו כללי המשחק אילו תיווצר אותה ודאות תכנונית?
“כאשר סל הזכויות יהיה ברור לכל וודאי, הרי שהתחרות בין היזמים תתמקד בפן האיכותי ולא במרכיב הכמותי. יהיו עדיין יזמים שיסתפקו ברווח יזמי נמוך יותר מאחרים והצעתם תהיה מעט נדיבה יותר, אך הפערים יהיו זניחים. מה שבסופו של דבר יכריע את הכף הוא תכנון הפרויקט, ההיסטוריה של היזם, הגב הפיננסי שלו, המוניטין שצבר ופרמטרים איכותיים נוספים, אשר ימשיכו לשכלל את השוק”.
פתירת הסבך הבירוקרטי תניב יתרון נוסף לתהליך. “נכון להיום, תקופה הבנייה של הפרויקט בשטח כמעט זהה לזמן ההמתנה להיתר בנייה מרגע הגשת הבקשה, וזהו לדעתי מצב אבסורדי”, אומר יושפה. “הזמן הזה הולך לאיבוד, וככל שהוא אוזל מצוקת הדיור ומצוקת המחירים הולכות וגוברות. כדאי לבחון יצירת מנגנון של תגמולים ממשלתיים לרשויות, על עמידה בזמנים וייעול התהליכים”.
בקשר לתושבים, האם לדעתך גם הם עוברים שינוי תפיסתי ביחסם לתמ”א 38?
“תהליך הלמידה עדיין מתרחש, אך אין ספק כי באופן כללי, חלה ירידה ברמת הסקפטיות של התושבים, וככל שיראו עוד פרויקטים של תמ”א 38 מתקדמים משלב הרעיון לשלב הביצוע, חששות שעוד נשארו ילכו ויתפוגגו. כיום הדיירים מבינים יותר מאשר בעבר מה באמת חשוב, שהרי ההבדל בין יזם טוב לבינוני טמון בהרבה יותר מאותם 5 מ”ר נוספים שאולי הציע היזם הבינוני. ואם בעבר היו בוחרים כברירת מחדל בחלופה שהציעה יותר מטרים, בהתעלם ממאפייני היזם שמולם, הרי שכיום נכנסו פרמטרים איכותיים למשוואת ההחלטה של הדיירים, וזה צעד חשוב ומבורך לתחום״.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה

http://madadtama38.globes.co.il/yjospegroup